יעוץ תיקי השקעות

רוצים לדעת עוד? השאירו פרטים אנחנו כאן בשבילכם!

  להתחיל לחסוך לפרישה – כבר מעכשיו!

  אם תשאלו את רוב הצעירים היום אם יש להם פנסיה או לא- רובם יגידו לכם שלא. לדעתי האישית? זו מגיפה. ומגיפות יום אחד יהרגו אותנו. גדל כאן דור שלם של צעירים שעובדים בעבודות זמניות, לא מודעים לזכויות שלהם (כן, גם בתור מלצר בבית קפה מגיעה לכם פנסיה), מבלים נתח גדול משלב התחלת הקריירה שלהם בעבודות בחו״ל, ובסוף נזכרים בגילאי ה-30 שיש דבר כזה שנקרא פנסיה. וזה מובן מאליו, כי מי רוצה לחשוב על להגיע לגיל פרישה כשהוא עסוק בלכבוש את העולם? אבל עכשיו זה הזמן לחשוב על העתיד שלכם.

  זה מתחיל בלדעת את הזכויות שלכם

  האינטרנט רחב הידיים מספק לנו המון כלים היום לדעת את הזכויות שלנו. אתר ״כל זכות״ הוא אתר מצויין כדי להתעדכן בחוקים החלים על המעביד שלכם ובזכויות המגיעות לכם כעובדים. אם תעשו חיפוש זריז על המילים – זכאות לפנסיה, תוכלו לראות שאתר ״כל זכות״ מספק לכם את המידע הבסיסי שתצטרכו לדעת על הזכות הכי בסיסית שלכם כעובד – חיסכון לעתיד שלכם!

  אז בואו נעשה קצת סדר בבלגאן. למי מגיעה פנסיה?

  במידה ועברתם את גיל 21 (לגברים, 20 לנשים) אתם זכאים להפרשה לפנסיה מצד המעביד. ההפרשה לפנסיה מתבצעת בחלקה מהשכר שלכם (%5.5) וברובה מתוך קופת העסק עבורו אתם עובדים (%12). חלק ממקומות העבודה מפרישים יותר על חשבונם ופחות על חשבון משכורת העובד, אבל מה שמשנה בסופו של דבר זה הסכום הכללי שהולך לקופת הפנסיה שלכם – %17.5 מהשכר החודשי שלכם (כמובן, למעביד אין זכות לקחת לכם יותר כסף ממה שציינו למעלה).

  אם מעולם לא היתה לכם פנסיה, המעביד מחוייב להתחיל לשלם לכם עבור הפנסיה שלכם רק אחרי שחלפו שישה חודשים ממועד תחילת העבודה שלכם. אם אתם כעת עובדים מספר חודשים במקום עבודה ומתלבטים אם לעזוב או להישאר – חשוב שתדעו את הנתון הזה שכן הוא יכול לסייע לכם בהחלטה זו.

  במידה וכבר נפתחה לכם קרן פנסיה בעבר על ידי מעביד קודם, המעביד הנוכחי יהיה מחוייב להפריש כספים לביטוח הפנסיוני שלכם רק לאחר שהשלמתם שלושה חודשי עבודה בבית העסק. לאחר שלושה חודשי עבודה (או בתום שנת המס, הקודם מביניהם) המעביד יפקיד לכם כסף לקרן הפנסיה רטרואקטיבית. אם התחלתם עבודה חדשה ויש לכם כבר ביטוח פנסיוני קיים תכינו עצמכם מראש לעובדה שבחודש העבודה הרביעי שלכם כ 22% משכרכם יועבר לקרן הפנסיה שלכם (בעבור שלושה חודשים + החודש הנוכחי). זה אמנם נשמע כמו ״חדשות רעות״ אבל חיסכון לעתיד הוא הכרחי, במיוחד במדינה שלנו.

  בעת בה אתם ״משלמים״ בעבור ארבעה חודשי פנסיה- גם המעסיק שלכם משלם את הסכום אותו היה אמור להפקיד כל חודש לקרן שלכם- במכה אחת.

  לא המעסיק ולא העובד יכולים לוותר על זכות העובד לקרן פנסיה! (ואל תתנו לאף אחד להגיד לכם אחרת).

  זה ממשיך בשיקול דעת כלכלי

  לקרנות הפנסיה ישנם שני מרכיבים מרכזיים: הפרשה מהשכר ההולכת לקרן הפנסיה וההפרשה ההולכת לקרן פיצויים. בעוד ההפרשה לקרן הפנסיה שלכם ״יוצא״ מכיסכם ומכיס המעביד, ההפרשות לפיצויים חלות על המעביד בלבד. במידה ותרצו לגשת לכספי הפנסיה שלכם ולבצע משיכה תיתקלו ב״קנס״ מדיני על משיכת כספי פנסיה מוקדמים. אך במידה ותעזבו מקום עבודה ותהיו זכאיים למשיכת כספי הפיצויים שלכם – תוכלו בקלות לבקש כספים אלו מחברת הביטוח הפנסיוני שלכם.

  לכספים אלו יש מטרה, הם לא נקראו ״פיצויים״ ללא סיבה. הכספים המועברים לקרן הפנסיה שלכם תחת כותרת הפיצויים הם הם הפיצוי שמגיע לכם בעת פיטורין ממקום עבודה. אני לא אגיד לכם לא למשוך כספים אלו לעולם. חיסכון לפנסיה זה טוב ויפה (וחשוב), אבל עבור הרבה צעירים המתגוררים בגפם ומוצאים עצמם בלי עבודה – כספי הפיצויים הם מרווח הנשימה היחיד שנותר להם, על מנת לכסות הוצאות שוטפות כמו שכר דירה, חשבונות, מזון וכו׳. אבל לפני שאתם ניגשים ומושכים את כספי הפיצויים שלכם- חישבו היטב- האם אתם צריכים אותם ברגע זה?

  אני לא ארחיב יותר מידי על איך בדיוק מחשבים את קיצבת הפנסיה שלכם בגיל הפרישה, הרי מטרת הבלוג הזה היא להעשיר את הידע שלכם, בלי מילים מסובכות ובלי ססמאות. אני רק אסביר בקצרה שהכסף שיופקד לכם בסופו של יום, כל חודש בגיל פרישה, הוא נגזרת של סך הכסף הנמצא בקרן. ״סך הכסף״ משמע – גם הכסף שהופרש לפנסיה וגם הכסף שהופרש למטרת פיצויים. כך שאם אתם כ-ר-ג-ע לא צריכים את כספי הפיצויים – השאירו אותם בקרן הפנסיה שלכם ותנו להם ״לשבת״ שם, להגדיל את סכום סך הקרן ולדאוג לכם לעתיד טוב יותר!

  זה נגמר בייעוץ מקצועי וליווי אישי

  אם אתם כן רוצים לדעת יותר על הפנסיה שלכם, חושבים שאתם כן צריכים להיות מוכנים לעתיד שלכם – אל תחששו ליצור איתי קשר עוד היום. שמי זיו בר נוף – ואני כאן כדי לתכנן לכם את הפנסיה עכשיו, כדי שבגיל פרישה לא תצטרכו לדאוג לדבר מלבד ילדים, נכדים ומלא טיולים!

  מחפשים יעוץ פיננסי?

  רוצים לדעת עוד על תכנון העתיד? אנחנו כאן בשבילכם!

   בלוג נוספים

   שיווק וקידום אתרים באינטרנט