יעוץ תיקי השקעות

רוצים לדעת עוד? השאירו פרטים אנחנו כאן בשבילכם!

  החזר מס לפי תיקון 190

  במסגרת תיקון 190 לפקודת מס הכנסה, כל חוסך רשאי לפתוח עבור עצמו קופת גמל, להפקיד בה סכום כסף עד לתקרה מסוימת (תקרה זו נקבעת על פי גיל החוסך), ולעשות זאת בלא תלות במצבו האישי, מצבו המשפחתי, תחום עיסוקו או גובה הכנסתו. ומהרגע שיימלאו לחוסך בקופת הגמל 60 ולרשותו קצבה של 4,498 ₪ (נכון לשנת 2021) או יותר שמקורה בקרן הפנסיה או הביטוח המנהלים שלו, יהיה רשאי העמית החוסך לבצע משיכה הונית (חלקית או מלאה) של הסכום הצבור בקופה. מס רווח ההון שיתלווה למשיכה זו, לא יעלה על שיעור של 15% נומינאליים. חשוב גם לדעת, כי משיכתה ההונית של היתרה הנצברת מתאפשרת, אך ורק, עבור סכומים שעולים על סכומי הקצבה המוטבת בעבור כל שנה של הפקדה (שעומדת, כיום, ע"ס 34,452 ₪, נכון לשנת 2021). לכל מידע נוסף ניתן לפנות אל זיו בר נוף סוכן פנסיוני ומתכנן פיננסי לייעוץ.

   

   

  האם קיים החזר מס לפי תיקון 190?

  על אף שלתיקון 190 לפקודה ישנם לא מעט יתרונות (שתכף נזכיר כמה מהם) והוא ממצב את האפיק של קופות הגמל כהשקעה משתלמת עבור החוסכים שעברו את גיל 60, לצערנו הרב, החזר – לא תקבלו בזכותו.

  אם הזכרנו קודם את המשיכה ההונית מופחתת המיסוי, חשוב לדעת, כי, לחילופין, רשאי העמית

  לקבל קצבה שהיא לגמרי פטורה ממס, במידה ויבחר לעשות כן. את ההחלטה על האופן שבו יבחר העמית למשוך את היתרה הצבורה הוא יכול לבצע בהתקרב המועד, ואינו מחויב להחלטה זו בעת הצטרפותו לקופת הגמל. את ההפקדות לקופת הגמל רשאי העמית לבצע באופן שוטף או באופן חד פעמי ואין סכום המוגדר כ"רצפת" הפקדה לצורך זה.

   

  העברה בין דורית

  יתרון נוסף לחיסכון זה מקנה רכיב ההעברה הבין-דורית – שאותו חשוב להכיר. מאחר וקופת הגמל אינה נחשבת לעיזבון, החוסך בה רשאי למנות מוטב בודד או מוטבים, מתוך הידיעה כי הם יהיו הזכאים הבלעדיים לקבלת הכספים שנצברו. מאחר ואין המדובר בעיזבון, אין צורך להתמודד עם בירוקרטיה חוקית (כדוגמת צוואות, צווי ירושה והליכים משפטיים אחרים). כל מה שיזדקקו לו היורשים הוא תעודת הפטירה. במידה והחוסך נפטר לפני מלאת לו 75, יהיו היורשים זכאים לקבלת היתרה הצבורה באופן הוני הפטור ממס, או, לחילופין, אם יבחרו בכך, יוכלו להעביר יתרה זו לקופת הגמל שעל שמם, מבלי שהדבר ייחשב כאירוע מס.

  מאידך, במידה והחוסך נפטר לאחר מלאת לו 75, יקבלו מוטביו את היתרה הצבורה באופן הוני, אולם ינוכו ממנה 15% מס בגין הרווח הנומינאלי שנצבר בין מועד ההפקדה ומועד המשיכה. גם כאן, עומדת בפניהם האופציה להעביר את היתרה לקופת הגמל שעל שמם, מבלי שהדבר ייחשב לאירוע מס. זיו בר נוף הוא סוכן פנסיוני ומתכנן פיננסי פנו אליו עוד היום לייעוץ.

   

  מחפשים יעוץ פיננסי?

  רוצים לדעת עוד על תכנון העתיד? אנחנו כאן בשבילכם!

   בלוג נוספים

   על פנסיה ועוסק מורשה

   זה נורא קל לדבר על חסכון לעתיד ועל פנסיה כשאתה שכיר. מלבד העובדה שחלה חובת הפקדה לקרן פנסיה על המעביד ועל העובד, שכירים מקבלים מהמעביד שלהם "גיבוי" כלכלי...

   תיקון 190

   תיקון 190 לפקודת מס ההכנסה, אשר נמצא לא מעט בכותרות בשנה האחרונה, פותח בפני בני הגיל השלישי את האופציה להפקדת סכום חד פעמי של כסף פנוי (כלומר, הכסף...

   שיווק וקידום אתרים באינטרנט